Amit a hüvelyflóráról tudni kell

Szervezetünk természetes üregei általában nem csíramentesek, így a hüvely is különböző baktériumtelepeknek nyújthat menedéket. A természetes körülmények között itt élő 9-10-féle mikroorganizmus azonban távolról sem veszélyes, épp ellenkezőleg: védelmet nyújtanak a külvilágból leselkedő kórokozók támadása ellen.

Közülük is legfontosabb szerepe az ún. tejsavbaktériumoknak van, melyeket Döderlein baktériumoknak, vagy más néven Lacticaseibacillusoknak is szoktak nevezni: ezek a hüvely falában található cukrokból tejsavat állítanak elő.

Amit a hüvelyflóráról tudni kell A hüvelyváladékot élettani körülmények között viszonylag szűk határok között mozgó pH-érték jellemzi: 3,8 - 4,2 (hogy értsük: a 7-es pH-érték számít semlegesnek, az ennél alacsonyabb savas, az ennél magasabb pedig lúgos közeg). A 4,5 feletti pH-érték tehát a hüvely esetében már a fertőzés jele lehet. (A sokat emlegetett „bőrsemleges” kifejezés 5 körüli pH-t jelent.) A tejsav gondoskodik a hüvely állandó savas kémhatásáról, mely védőpajzsként óvja a sérülékeny női intim testrészeket: segít megakadályozni, hogy a hüvelyben megtalálható baktériumok vagy bekerülő kórokozók elszaporodjanak. A savköpeny épségének megtartása és regenerációja ezért rendkívül fontos.

Az egészséges hüvelyflóra

A női hormonális ciklus hatására a serdülőkortól kezdve megváltozik a hüvelyflóra, és kialakul a felnőttekre jellemző összetétele. Az intim testrészek védelméről a szervezet természetes úton gondoskodik. Úgynevezett savköpenyt állít elő, amelyhez a hüvelyben található Lacticaseibacillus rhamnosus a hüvelyben lévő cukorból (laktóz) tejsavat (lactacid) termel. Ilyen módon természetes körülmények között a hüvely nyálkahártya gondoskodik a hüvely állandó savas kémhatásának megőrzéséről.

Ez a folyamat segít megakadályozni, hogy a hüvelyben a kórokozók elszaporodjanak, és ilyen módon hüvelyfertőzés, hüvelygyulladás, hüvelyfolyás alakuljon ki. A savköpeny épsége ezért alapvető fontosságú. Ideális esetben a hüvely pH-értéke 3,8 - 4,2 között van (megjegyzés: a semleges pH-érték 7,0, a bőr pH-értéke 5,5). Számos olyan tényező létezik, amely előidézheti a savköpeny károsodását. Ezzel gyengül a savköpeny hatékonysága a fertőzések elleni védekezésben.

Ha figyelembe vesszük, hogy régen úgy tartották, a hüvely saját öntisztító folyamatával gondoskodik a megfelelő intim higiéniáról, sőt, azt tartották helyesnek, ha a menstruáló nők nem is fürödtek, bizony mindenképpen túlzottan elterjedtnek tekinthetjük az intim szappanok, mosakodók használatát. Részben ez is indokolja, hogy egyre többen fordulnak szakemberekhez különböző gombás-, illetve bakteriális fertőzésekkel. A megfelelő gyógymód mellett a nőgyógyászok azt is elmondják a hölgyeknek, hogy ezek a megbetegedések nem azért alakulnak ki, mert nem tartják be a megfelelő intimhigiéniás rendszabályokat, hanem sok esetben abból erednek, hogy egyszerűen fogékonyabbak az ilyen típusú „nyavalyákra”. Nekik sokkal jobban kell vigyázniuk magukra, ha nem otthon mennek vécére, vagy ha uszodába, fürdőbe látogatnak.