Szorongás a változókor során

A menopauza során rengeteg nőnél jelentkeznek szorongásos tünetek. Cikkünkben néhány hasznos tippel szeretnénk segíteni a szorongás enyhítésében-

A változókor során a hormonális változások miatt hőhullámok jelentkeznek, amelyek fokozzák a szorongást. Ezek a tünetek pedig negatívan hatnak a kedélyállapotra, az alvás minőségre és a társas kapcsolatokra is. A fokozott stressz és szorongás (illetve a hőhullámok) fő kiváltó oka az ösztrogénszint csökkenése.

Szorongás a változókor során

Kiemelten fontos a rendszeres testmozgás!

A rendszeres testmozgás minden életszakaszban szükséges, de a változókorban rendkívüli módon. Mozgás hatására az endorfintermelés fokozódik, amely javítja a kedélyállapotot, így csökkenti a szorongást, nem utolsó sorban pedig a testsúlykontrollban is fontos szerepet tölt be. A menopauza során bekövetkező súly gyarapodás ugyanis sokak számára komoly stresszt okoz.

A súlyzós edzések a csontritkulás csökkentésében is segítenek, ami fontos, hiszen az ösztrogénszint csökkenésével fokozódik a csontritkulás kockázata.

Koffein

Rengeteg ember sok koffeint fogyaszt. A koffein megemeli a vér kortizol szintjét, amely stressz hormon. Az emelkedett kortizolszint következtében nő a pulzusszám és a vérnyomás, ezek pedig fokozhatják a szorongásos tüneteket. Késő délután már ne fogyasszunk kávét, a kívánatos az, ha a napi utolsó kávé és lefekvés között legalább 6 óra telik el. Ez azért fontos, mert a koffein befolyaásolja a melatonintermelést, és elegendő melatonin nélkül az alvásminőségünk sem lesz megfelelő.

Menopauza során a bőr állapota is változhat

A változókor során a hormonális változás miatt a bőrünk minősége is változhat, gyakran ugyanúgy pattanásos lehet, mint a pubertás során. Ez azért van, mert a hormonszintek ingadozása hatással van a faggyúmirigyekre, és zsírosabb lehet a bőr, a pórusok is könnyebben eltömődhetnek.

Emiatt is fontos tehát, hogy a táplálkozásra odafigyeljünk. Fogyasszunk fehérjedús élelmiszereket; tojást, sovány szárnyasokat, halat gyakran. Tejtermékeket is fogyasszunk gyakran, ugyanis a triptofán aminosav a szervezetben szerotoninná alakul, amely szintén segít a szorongás enyhítésében és a kedélyállapot javításában. A magasabb fehérjebevitel a vércukorszint stabilizálásban is segít.

A változatos, egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás tehát ebben az életszakaszban is elengedhetetlen.

A szerotonin termelés fokozásához úgy is hozzá tudunk járulni, ha támogatjuk az emésztőrendszerünket, fermentált élelmiszerek fogyasztásával; mint a savanyú káposzta, kimchi, kombucha, savanyított tejtermékek (natúr joghurt, kefir). Célszerű továbbá elvégezni egy probiotikum kúrát is, hogy a bélflóránkat még hatékonyabban tudjuk helyreállítani. Olyan terméket válasszunk, amely sok baktériumtörzset tartalmaz, hiszen a bélflóra egyénenként változik.

Relaxáció

A szorongás csökkentésének érdekében igyekezzünk megismerkedni a relaxációs technikákkal. Próbáljuk ki a légzésgyakorlatokat, meditációt, melyek bizonyítottan csökkentik a kortizol szintjét. A jóga ugyancsak segít a stressz csökkentésben a menopauza során.


Szerző: Barna Dorina dietetikus, okleveles élelmiszermérnök MSc.
Az eredeti cikk megtekintése