A mell betegségei

Figyeljünk oda a mell állapotára, ugyanis számos betegség okozhat tüneteket a mellszövetben.

Az emlőben keletkezhetnek különböző fertőzések, ciszták, akár daganatok, amelyek lehetnek jóindulatúak, vagy rosszindulatúak. A cikkünkben most sorra vesszük a leggyakoribb emlő betegségeket.

Kiemelten fontos a rendszeres önvizsgálat, illetve az évente ajánlott szűrővizsgálatokra is feltétlenül el kell járni, ami az emlő esetén mammográfiás és ultrahangos vizsgálatot jelent. Gyanú esetén biopszia elvégzése is szükséges lehet.

Akut mastitis (emlőgyulladás)

A mell egy része, vagy az egész mell duzzadt lehet, fájdalommal és bőrpírral jár. Néha váladékozás is előfordulhat, illetve hidegrázás, láz, fáradtság. Jellemzően az egyik mellet érinti, gyakori a szoptató nők körében. A gyulladást Staphylococcus aureus baktérium okozza, akár tályog is kialakulhat a következtében.

Zsírelhalás (zsírnekrózis)

Az emlő jelentős részét zsírszövet alkotja. Trauma következtében, vagy sebészeti beavatkozás után, esetleg sugárterápiát követően kialakulhat egy tömör csomó, amelyet kísérheti az emlőbimbó és a bőr behúzódása is. A diagnózis felállítása után szigorú és rendszeres orvosi kontroll szükséges.

Gynecomastia

A férfiaknál és fiúgyermekeknél az emlők megnagyobbodását a tesztoszteron és az ösztrogén arányának felborulása okozza. A pubertás során is kialakulhat, de akár májbetegség, veseelégtelenség, pajzsmirigy betegség, Klinefelter szindróma, alkoholizmus, vagy gyógyszerek mellékhatása miatt is kialakulhat az állapot.

Fejlódési rendellenességek

A mell esetében ezek jellemzően esztétikai problémát okoznak. Ebbe a csoportba tartozik az aszimmetria, csőmell, alul-, vagy túlfejlettség, extra mellbimbó. Plasztikai sebészeti beavatkozásokkal orvosholhatók.

Ciszta

Jóindulatú, folyadékkal telt képletek, melyek gyakran 35- és 50 éves kor között alakulnak ki, a tejmirigyek tágulataiból. A nagyobbak az önvizsgálat során kitapinthatók, vagy az egyik, vagy mindkét emlőben előfordulhatnak.

A mell betegségei

Fibroadenoma

Jóindulatú daganat, kötőszövetből és mirigyekből áll. Tömör, nem fájdalmas, a bő alatt helyezkedik el, elmozdítható. 30 év alatt gyakori, terhesség során növekedhet is. Akár mindkét mellben előfordulhat, a diganózis után rendszeres kontroll, vagy akár műtéti eltávolítás is javasolt lehet. Ha nagyra nő, Phylloid tumor alakulhat ki, amely középkorú nőknél, inkább a menopauza előtt jellemző. Általában jóindulatú, de el kell távolítani, mert rosszindulatú daganat is kialakulhat belőle.

Intraductalis papilloma

Jóindulatú daganat, amely jellemzően mirigyszövetből, kötőszövetből és vérerekből áll. Általában az emlőbimbó alatt helyezkedik el, így sokszor nem kitapintható. Menopauza előtt, 35 és 55 éves kor között alakulhat ki; jellemző rá a mellbimbó véres és/vagy tejszerű váladékozása; műtétileg el kell távolítani.

Adenosis sclerotisans

Jóindulatú elváltozás, amely az emlő mirigyállományának megváltozását, a kötőszövet hegesedését és meszesedését jelenti. Tünetmentesen alakul ki, 30 és 40 éves kor között. Néha tünetet is okoz, amely jellemzőn kis kitapintható csomó, ritkán fájdalmas. Fájdalom esetén az fix területen jelentkezik, menstruáció során erősödik. Szövettani vizsgálat szükséges

Mellrák

Rosszindulatú daganatos betegség. Több típusa létezik, és könnyen képez áttétet egyéb szervekben.

Feltétlenül forduljon orvoshoz a következők esetén:

  • a mellben vagy hónaljában egy új csomót érez;
  • a csomó növekszik, vagy 1-2 menstruáció után sem múlik el;
  • a mell egy részét duzzadt, kemény;
  • a bőr a mellen narancshéjszerű vagy piros, irritált;
  • a mellbimbója fájdalmas, behúzódik, ekcémásnak tűnik vagy váladékozik.

Szűrővizsgálatok

Emlőrák bármely életkorban kialakulhat, ezért rendkívül fontos a rendszeres önvizsgálat, havi egyszer a menstruáció után.

  • Évente egyszer nőgyógyászati szűrővizsgálat szükséges
  • Az emlőszűrés röntgennel, mammográfiával történik, a 45–65 éves nőknek 2 évente javasolt a szűrővizsgálat.
  • 20–45 éves kor közötti életkorban az emlő szűrővizsgálatát tapintással és ultrahanggal javasolt végezni.

A rendszeres szűrővizsgálaton történő részvétel nagyon fontos, hogy a betegségeket még korai szakaszukban felismerjék és gyógyíthassák.

A következő szűrővizsgálatok ajánlottak a nők számára:

  • mellrákszűrés,
  • méhnyakszűrés,
  • vastagbélszűrés,
  • anyajegyszűrés
  • tüdőszűrés,
  • laborvizsgálat,
  • csontsűrűségmérés (ODM),
  • szemészeti szűrővizsgálat,
  • kardiológiai vizsgálat

Szerző: Barna Dorina dietetikus, okleveles élelmiszermérnök MSc.
Az eredeti cikk megtekintése